Co wziąć pod uwagę wybierając zmywarkę? Doradzamy!

Dzięki zastosowaniu zmywarki w domowej kuchni, można oszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Urządzenia tego typu potrafią myją naczynia szybko, dokładnie i co najważniejsze – bez udziału ludzkich rąk. Niestety, różnorodność zmywarek dostępnych na rynku wcale nie pomaga w podjęciu decyzji. Jeśli zastanawiasz się więc, który model wybrać, niniejszy poradnik jest w sam raz dla Ciebie. Czym kierować się w poszukiwaniach zmywarki do swojej kuchni? Zapraszamy do lektury!

Czy warto mieć zmywarkę?

Zakup zmywarki wiąże się rzecz jasna z pewnymi kosztami, dlatego też najpierw dobrze się jest upewnić co do zasadności takiego wyboru. Wszystko wskazuje jednak na to, iż urządzenia tego typu to rozwiązanie z wszech stron opłacalne. Oto najważniejsze korzyści wynikające z posiadania zmywarki:

 • Oszczędność czasu. Szczególnie gdy domowników jest więcej niż dwoje, zastosowanie zmywarki pozwoli Ci na zaoszczędzenie dużych ilości czasu.
 • Czystsze naczynia. Tradycyjne mycie naczyń tak naprawdę nie usuwa większości bakterii, a nawet może przyczynić się do ich namnożenia. W przypadku zmywarek sprawa prezentuje się znacznie lepiej, jako że wysokie temperatury oraz specjalne środki skutecznie niszczą niechciane drobnoustroje.
 • Niższe zużycie wody. Osoby posiadające zmywarki zużywają mniej wody. Urządzenia tego typu pobierają około 6-7 litrów wody na jeden cykl.
 • Niższe zużycie środków do mycia naczyń. Nieznaczna ilość detergentów potrzebnych do obsługi zmywarki pozwoli Ci oszczędzić na płynach do mycia naczyń.

Zmywarkę bez wątpliwości opłaca się zatem mieć. Jak jednak znaleźć ten jedyny, upragniony model?

Czym warto kierować się podczas zakupu zmywarki?

Jeśli poszukujesz przykładów konkretnych modeli, nie znajdziesz ich tutaj. Podanie gotowych propozycji byłoby z naszej strony niepraktyczne, jako że rynek ciągle się zmienia, a na światło dzienne każdego miesiąca wychodzą nowe sprzęty. Zamiast sugerować się więc przykładami konkretnych modeli, analizuj parametry zmywarek, które są decydujące w kontekście dobrania odpowiedniego sprzętu. Wśród nich zwróć największą uwagę na:

 • Pojemność. Im większa jest zmywarka, tym więcej naczyń ona pomieści. Jednocześnie będzie ona jednak potrzebowała więcej przestrzeni w kuchni, więcej oraz wody i energii elektrycznej. Poza tym sprzęt o dużej pojemności prawdopodobnie będzie kosztował Cię adekwatnie więcej. Przyjmuje się, że zmywarka o szerokości 45 cm może pomieścić 10 kompletów naczyń, a o szerokości 60 cm, 15 kompletów.
 • Klasę energetyczną. Wszystkie urządzenia AGD muszą posiadać znacznik klasy energetycznej nadany przez producenta. Klasa energetyczna podawana jest w skali od A+++ do G, przy czym G jest symbolem sprzętu o największym zużyciu prądu.
 • Zużycie wody. Najlepsze zmywarki zużywają od 6 do 7 litrów wody w jednym cyklu mycia ekonomicznego. Zużycie wody podawane przez producenta informuje o rocznym zapotrzebowaniu (dla 280 cyklów).
 • Poziom hałasu. Głośność to także ważny parametr, tym bardziej jeśli Twoje mieszkanie jest małe i dźwięki rozchodzą się w nim łatwo.
 • Programy zmywania i  funkcje. Zmywarki wyposażone są w mniej lub bardziej nowoczesne tryby. Dobrze jest, gdy urządzenie posiada kilka funkcjonalnych funkcji, takich jak regulacja twardości wody, pomocnik dozowania, ECO, program szybki lub program intensywny. Wszelkie informacje na temat parametrów tego typu znajdziesz w specyfikacji zapewnionej przez producenta.

Funkcje dostępne w danym modelu zmywarki to jeszcze nie wszystko. Pamiętaj, iż przed wyborem urządzenia musisz ustalić także w jaki sposób zintegrujesz je ze swoją kuchnią. Kwestię tę omawia kolejny śródtytuł.

Typy zmywarek

Do omówienia pozostała kwestia rodzajów dostępnych zmywarek. Najczęściej wyróżnia się:

 • Zmywarki wolnostojące. Można umieścić je praktycznie w każdym miejscu. Jedynym ograniczeniem jest zapewnienie urządzeniu dostępu do potrzebnych mediów, takich jak woda oraz prąd.
 • Zmywarki do zabudowy. Ten typ urządzeń zaprojektowany jest w taki sposób aby umieścić go w zabudowie meblowej. Ponadto zmywarki te dodatkowo dzielą się na dwa podtypy – częściowo zintegrowane (widoczne częściowo) oraz całkowicie zintegrowane (zupełnie zasłonięte nakładką meblową).

Wybierając zmywarkę do swojego domu, kieruj się własnym gustem oraz intuicją. Wskazanie jednego modelu, który zaspokoiłby potrzeby wszystkich użytkowników jest niemożliwe – dlatego też rynek tego typu urządzeń jest aż tak zróżnicowany. Jesteśmy pewni, że dzięki poradom z niniejszego wpisu uda Ci się znaleźć wymarzoną zmywarkę. Powodzenia!

electro Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *