Jak wybrać mikrofalówkę? Praktyczny poradnik.

Każda mikrofalówka działa w ten sam sposób. Posiłek umieszczony wewnątrz urządzenia ogrzewany jest za pomocą mikrofal wprawiających cząsteczki wody w drgania. Uderzające się o siebie wzajemnie cząsteczki, powodują powstawanie ciepła. W ten sposób, za pomocą mikrofalówki, można ogrzać danie w bardzo szybkim tempie. Nie ulega wątpliwości, że urządzenie to jest jednym z najpraktyczniejszych narzędzi, w jakie możemy wyposażyć swoją kuchnię. Czy i Ty zastanawiasz się nad zakupem mikrofalówki? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce. W niniejszym wpisie doradzamy, co warto wziąć pod uwagę poszukując kuchenki mikrofalowej do swojego domu. Zapraszamy!

Mikrofalówka – czy wartą ja mieć?

Wokół kwestii kuchenek mikrofalowych rozgorzała prawdziwa walka. Czy potrawy przygotowane za pomocą tego typu urządzeń, wpływają negatywnie na zdrowie człowieka? Czy fale elektromagnetyczne wydostają się poza urządzenie? Ile naukowców, tyle tez, niemniej jednak z dostępnych informacji wynika, iż – mówiąc kolokwialnie – ‘coś jest na rzeczy’. Nie chcemy być jednak w tej sprawie arbitralni, dlatego też zachęcamy Cię, byś sam przeprowadził mały research na temat wpływu kuchenek mikrofalowych na zdrowie człowieka. Tymczasem przejdźmy do głównego tematu niniejszego poradnika.

Mikrofalówki mają zarówno zalety, jak i wady. Zapoznajmy się z najważniejszymi z nich.

Zalety kuchenek mikrofalowych:

 • możliwość błyskawicznego podgrzania potraw,
 • wielofunkcyjność,
 • łatwość obsługi,
 • łatwość w utrzymaniu czystości.

Wady kuchenek mikrofalowych:

 • brak możliwości ‘przyrządzenia’ każdej potrawy,
 • możliwość wysuszenia posiłku,

Wymienione wyżej ‘wady’ wynikają po prostu z braku zrozumienia dla zasady działania mikrofalówki. Urządzenie to nie produkuje wewnątrz wysokiej temperatury, ani też nie przekazuje ciepła potrawie za pomocą jakiegoś nagrzanego nośnika. Mikrofalówka nie może zatem pozwolić nam na przypieczenie danej potrawy lub nadanie jej – przykładowo – chrupiącej skórki.

Najważniejsze parametry mikrofalówek

Jeśli poszukujesz mikrofalówki do swojej kuchni, zapoznaj się z najważniejszymi parametrami urządzeń tego typu:

 • Moc. Im większa jest moc mikrofalówki, tym szybciej będzie ona ogrzewać potrawy. Na dłuższą metę, ogranicza to także pobór energii. Intensywne lecz krótsze działanie jest znacznie bardziej opłacalne niż rozciągnięte w czasie.
 • Pojemność i wymiary. Wybierając mikrofalówkę, zastanów się, w jakim miejscu Twojego domu chciałbyś ją postawić. Urządzenia tego typu występują w wielu wersjach rozmiarowych, co z resztą jest nierozerwalnie związane z ich pojemnością. Wybierz mikrofalówkę, która będzie naprawdę pasować do Twojej kuchni.
 • Wnętrze. Tak jak w przypadku ludzi, u mikrofalówek także liczy się wnętrze! Mówiąc poważnie, chodzi oczywiście o sposób wykończenia środka urządzenia, a przede wszystkim użyte do tego materiały. Najtańsze są wnętrza emaliowane, niemniej jednak są one podatne na ścieranie oraz rdzewienie. Najlepiej – a zarazem najdrożej – jest zainwestować we wnętrze ceramiczne.
 • Sposób sterowania. Mając na uwadze ten czynnik, można wyróżnić trzy typy mikrofalówek. Pierwszy z nich, to urządzenia wyposażone w zwykłe przyciski oraz pokrętła. Drugi typ mikrofalówek to sprzęty z wyświetlaczem dotykowym. Trzeci natomiast, a zarazem ostatni, to urządzenie działające w pełni automatyczne. Specjalne czujniki analizują potrawę, dzięki czemu mikrofalówka sama dobiera czas pracy.

Dodatkowe funkcje mikrofalówek

Wiele modeli mikrofalówek posiada dodatkowe funkcje, które poszerzają możliwości urządzenia. Czy warto poświęcić im swoją uwagę? A może to tylko pic na wodę? Przekonaj się sam! Oto kilka z najciekawszych dodatkowych opcji mikrofalówek:

 • Funkcja grill. Urządzenia z tą funkcją posiadają dodatkową grzałkę, która pozwala na przypieczenie potrawy (nie możliwe w przypadku zwykłych mikrofalówek).
 • Funkcja crisp. Funkcja podobna do opisanej powyżej. Zgodnie ze swoją angielską nazwą pozwala ona na nadanie posiłkowi chrupiącej skórki. Funkcja crisp jest szczególnie przydatna w przypadku dań z kurczaka, frytek oraz tym podobnych.
 • Funkcja pizza. Pozwala ona na przygotowywanie władnych wypieków opartych na mącznym cieście (takich jak chociażby pizza).
 • Tryb termoobiegu. Częste uzupełnienie funkcji pizza. Mikrofalówkom z tego typu dodatkami coraz bliżej jest do piekarników.
 • Funkcja pary. Nieliczne mikrofalówki pozwalają na uwolnienie pary, dzięki czemu podgrzewane nie są zbyt suche.

To już koniec porad, które postanowiliśmy przedstawić na łamach niniejszego wpisu. Stosując się do nich, z pewnością znajdziesz kuchenkę mikrofalową, która spełni Twoje oczekiwania. Życzymy powodzenia w zakupach!

electro Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *