Android czy iOS? Odwieczna walka trwa.

Klasycznym wręcz konfliktem toczącym się od lat na rynku elektronicznym jest walka fanów dwóch największych mobilnych systemów operacyjnych – Android oraz iOS. Czy jesteś ciekawy, które z dwóch stronnictw jest obecnie na prowadzeniu? A może chciałbyś wiedzieć, które z nich ma rację? Podjęliśmy się zbadania tej kwestii, czego wyniki publikujemy na łamach niniejszego wpisu. Kto wychodzi więc z walki komórkowych gigantów zwycięsko? Przekonajmy się!

Personalizacja

Można by rzec: „Kto przejmuje się personalizacją? Istnieje wiele ważniejszych dziedzin, nad którymi producenci komórkowi powinni pracować. W słowach tych jest sporo prawdy, niemniej jednak kwestia ta nie jest tak oczywista, jak to mogłoby się wydawać. iOS jest mocno zhermetyzowanym systemem, na który użytkownik nie ma praktycznie żadnego wpływu. Jedyne co różni poszczególne modele iPhone’ów, to na dobrą sprawę jedynie tapeta, układ aplikacji i rozmiar czcionki. W przypadku urządzeń opartych o system Android, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Użytkownik ma możliwość dostosowania urządzenia do swoich potrzeb absolutnie w każdym calu. Ułatwia to korzystanie ze smartfona osobom starszym lub wymagającym specjalnego środowiska programistycznego.

Ilość aplikacji

Każdy z popularnych systemów operacyjnych posiada swój sklep z aplikacjami. Określenie „sklep” może być nieco mylące, jako że w rzeczywistości zdecydowana większość znajdujących się tam programów jest darmowa. Tak czy inaczej, w walce dwóch największych mobilnych systemów operacyjnych, na tym polu również wygrywa Android. Dedykowany mu sklep Google Play oferuje znacznie większą ilość aplikacji niż Apple Store obsługujący iOS, a w tym również tych bezpłatnych. Co więcej, sklep Androida posiada znacznie więcej darmowych zamienników dla płatnych aplikacji, co umożliwia użytkownikom systemu znaczne oszczędności.

Nie można pominąć kwestii pozostałych dróg instalacji aplikacji na obydwu omawianych systemach. W przypadku iOS nie ma innej opcji, jak tylko pobrać i zainstalować program bezpośrednio ze sklepu Apple Store. System Android jest dla swoich użytkowników stokroć łaskawszy. Urządzenia o niego oparte dopuszczają instalację aplikacji z innych źródeł, to jest z plików instalacyjnych.

Dostęp do wnętrza telefonu

Ogniwa i komponenty dzisiejszych smartfonów są bardzo mocno eksploatowane. Nie ma więc co się dziwić, iż bardzo często zawodzą one, stwarzając potrzebę naprawy. W zdecydowanej większości urządzeń opartych o system Android dostęp do wnętrza jest niebywale łatwy. Bardzo często wystarczy podważyć tylną klapkę, a naszym oczom ukaże się wymienna bateria oraz obudowa kolejnych komponentów.

W przypadku iPhone’ów, czyli smartfonów opartych o system iOS, sprawa nie prezentuje się tak kolorowo. Urządzenia te są nie tylko solidnie zamknięte, lecz także fabrycznie zapieczętowane. W praktyce oznacza to, iż każde próba ich samodzielnego otworzenia prawdopodobnie skończy się utratą gwarancji. Stanowi to ogromną przeszkodę w przypadku potrzeby dokonania prostej naprawy, takiej jak chociażby wymiana baterii. Jeśli jesteś posiadaczem Apple iPhone’a, a Twoja gwarancja już minęła, najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać ze wsparcia autoryzowanego serwisu – a wiedz, iż taka pomoc kosztuje.

Dostępność dla każdej kieszeni

Kiedy przychodzi do cen, fani systemu iOS, muszą nie tyle wracać do baz, co wywieszać białe flagi. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie urządzenia marki Apple są bardzo drogie, a co najgorsze – ich ceny nie są adekwatne do jakości. Co więcej najnowsze modele iPhone’ów nie dorastają do pięt specyfikacji flagowców innych znanych marek produkujących smartfony oparte o system Android.

Żeby tego było mało, istnieje coraz więcej urządzeń – najczęściej chińskiego pochodzenia – które oferują świetne parametry w niskiej cenie. Smartfony tego typu bardzo często okazują się lepiej wyposażone niż wysokiej klasy modele znanych firm, za które przyszłoby nam zapłacić dwa razy więcej.

Z powyższej analizy – także ku naszemu zaskoczeniu – wynikło, iż smartfony oparte o oprogramowanie iOS nie mają szans w starciu z urządzeniami obsługiwanymi przez system Android. Jeśli w najbliższym czasie oczekują Cię technologiczne zakupy, miej na uwadze fakty wyłuszczone na łamach niniejszego wpisu. Abstrahując jednak od tego, co mówią liczby i statystyki, pamiętaj, iż w kwestii wyboru systemu operacyjnego warto kierować się w największej mierze własnym gustem i intuicją.

electro Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *