Dlaczego warto używać NFC w swoim smartfonie?

Near Field Communication to rozszerzenie znanego na całym świecie skrótu NFC. Technologia ta działa na świecie już od około 12 lat, znajdując swoje miejsce w coraz większej ilości mobilnych urządzeń. Czy chciałbyś dowiedzieć się, do czego służy NFC? A może wciąż nie wiesz jak używać tej technologii? Zapraszamy do lektury!

Czym jest NFC?

NFC (Near Field Communication) to radiowy standard komunikacji na krótką odległość (do 20 cm) przy wysokiej częstotliwości. Technologii tej nie używa się do wysyłki multimediów lub jakichkolwiek innych plików, jak to wiele osób wciąż myśli. NFC pozwala jedynie na sparowanie dwóch urządzeń w konkretny sposób. Sama wymiana zawartości pomiędzy nimi odbywa się za pomocą Bluetooth.

W jakich dziedzinach elektronicznego ‘życia’ wykorzystuje się technologię NFC?

Płatności zbliżeniowe

Dzięki technologii NFC można dokonywać bardzo szybkich i wygodnych płatności – i to tylko i wyłącznie za pomocą telefonu. Niestety, ten sposób dokonywania transakcji jest wciąż mało popularny, co naturalną koleją rzeczy wstrzymuje przeciętnego konsumenta od stosowania go na co dzień.

Na szczęście dla każdej ze stron analitycy przewidują, iż wkrótce technologia NFC zacznie być używana przez większość sklepów i punktów usługowych. Głównym powodem takich prognoz jest stały wzrost serwisów płatniczych, które stawiają na wykorzystanie NFC. Do grona tego należy zaliczyć przede wszystkim PayPass i PayWave, za którymi stoją prawdziwi giganci rynku finansowego, tacy jak MasterCard oraz Visa. Co więcej, na technologii NFC opierają się także systemy ApplePay (niedostępne jeszcze w Polsce), NFC Pass od Orange oraz myWallet popularyzowany przez T-Mobile.

Parowanie urządzeń

Dzięki technologii NFC można bardzo łatwo związać ze sobą dwa urządzenia. Ułatwia to wymianę kontaktów, multimediów, notatek – plików praktycznie każdego rodzaju. Aby było to możliwe, wystarczy przyłożyć do siebie urządzenia oraz zlecić im konkretną akcję. Należy jednak pamiętać, iż NFC jest odpowiedzialne tylko i wyłącznie za proces parowania. Sama wymiana zawartości odbywa się za pomocą łącza Bluetooth.

Wyświetlanie informacji

Technologia NFC używana jest także w wielu miejscach publicznych, celem łatwego udostępnienia informacji. Dla przykładu w jednym z najbardziej znanych muzeów na świecie – Museum of London – osoby zwiedzające mogą korzystać z interaktywnych opisów eksponatów dzięki zastosowaniu NFC. W pobliżu danej wystawy znajduje się tag NFC, który nadaje informację w najbliższej okolicy (np. do 3 metrów). Dzięki temu każda osoba posiadająca urządzenie z technologią NFC oraz konkretną aplikacją, może przeczytać opis eksponatu bez podchodzenia do tablicy.

Ładowanie kart płatniczych

Coraz więcej firm zajmujących się dystrybucją systemów kart płatniczych, respektuje technologię NFC. W niektórych krajach za jej pomocą można przelewać pieniądze z telefonu na kartę płatniczą. Technika ta z pewnością się rozwinie, co znacznie przyspieszy dokonywanie małych transakcji oraz ładowanie nośników pieniężnych.

NFC jako klucz

Kluczem jest w tym wypadku oczywiście urządzenie – na przykład smartfon, niemniej jednak technologia NFC pozwala całej metodzie zaistnieć. Dzięki systemom bezprzewodowego parowania, możliwe jest otwieranie drzwi bez użycia klucza. W ten sam sposób odbywa się oczywiście także zamknięcie drzwi. Technologia ta jest już powszechnie stosowana w systemach domów inteligentnych. Co ciekawe, elektroniczny klucz oparty na NFC zakłada także możliwość przydzielenia dostępu do danego zamka innym użytkownikom. Kody dostępu mogą zostać ograniczone czasowo, dzięki czemu nie musisz bać się, że ktoś, komu raz pozwoliłeś na otworzenie drzwi, będzie miał możliwość odwiedzenia Cię w przyszłości bez Twojej wiedzy.

Modernizacja dokumentów tożsamości

Niektóre kraje, na przykład Niemcy, stosują technologię NFC w produkcji dowodów osobistych dla swoich obywateli. Tak nowoczesne dokumenty  pozwalają na błyskawiczne wylegitymowanie się za pomocą skanu. Poza tym technologię tę wykorzystuje się coraz częściej w serwisach streamingowych, które wymagają od swoich Klientów potwierdzenia wieku lub tożsamości.

Jesteśmy przekonani, że ten krótki wpis pomógł Ci zrozumieć zasadę funkcjonowania technologii NFC. Jeśli uznajesz publikowane przez nas treści za wartościowe, serdecznie zapraszamy Cię do pozostałych artykułów dostępnych na naszym blogu. Dziękujemy za uwagę!

electro Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *