Na jakich komponentach komputera nie warto oszczędzać? Poradnik.

Każdy komputer składa się z dziesiątek nieodzownych komponentów. Dobierając urządzenie dostosowane do osobistych potrzeb, badamy ich parametry, dzięki czemu wiemy, czy dany sprzęt jest możliwy do zaakceptowania, czy też nie. Niestety, im lepsze są komponenty komputera, tym więcej musimy za nie zapłacić. Tym oto sposobem zdecydowana większość z nas musi odkłada na bok marzenia o sprzęcie idealnym i zadowala się tym, na co pozwala kieszeń. Pamiętaj jednak, iż dokonując selekcji parametrów poszczególnych komponentów komputera, nie możesz oszczędzać na wszystkim.  Istnieją pewne elementy tego rodzaju sprzętów, które powinny reprezentować sobą minimalny poziom technicznej ‘przyzwoitości’. Kwestię tę uczyniliśmy tematem przewodnim niniejszego wpisu. Na jakich komponentach komputera nie warto oszczędzać? Zapraszamy do lektury!

Zasilacz

Dlaczego zastosowanie taniego zasilacza może okazać się niebezpieczne? Odpowiedź jest prosta. Niskiej jakości podzespoły odpowiedzialne za rozporządzanie energią elektryczną – w przypadku awarii – mogą zniszczyć wszystkie pozostałe komponenty. Gdyby w niefortunnych okolicznościach doszło do zwarcia zasilacza lub podobnego problemu, wszystkie pieniądze, które włożyłeś w skompletowanie Twojego komputera pójdą na marne. Nie ulega zatem wątpliwości, iż oszczędzać na zasilaczu się nie opłaca.

Płyta główna

Płyta główna stanowi jeden z najważniejszych podzespołów komputerowych. Komponenty tego typu zazwyczaj oferują swoim użytkownikom przyzwoitą jakość. Problem polega jednak zgoła na czymś innym. Wiele płyt głównych jest skromnie wyposażona w wejścia oraz porty. Zakupienie takiego podzespołu świadczyłoby o braku perspektywicznego myślenia. Większe płyty główne, które posiadają dużą ilość portów oraz wejść, umożliwiają znaczne rozbudowanie możliwości posiadanego sprzętu. W razie zatem, gdy zaczniesz narzekać na spowolnioną pracę komputera, będziesz mógł dodać urządzeniu więcej pamięci RAM. Gdy będziesz natomiast chciał pograć w wymagające gry lub zająć się obróbką wideo, będziesz mógł zamontować nowoczesną kartę graficzną lub zastosować dwa tego typu komponenty jednocześnie. Przykłady można byłoby mnożyć, niemniej jednak wniosek jest jeden – im większa płyta główna, tym lepiej.

Pamięć RAM

Pamięć RAM to podręczna pamięć komputera. Przechowywane są w niej wszystkie aktualnie wykonywane procesy oraz polecenia. Posiadanie wystarczającej ilości pamięci RAM jest kluczowe w kontekście uzyskania zupełnej płynności działania komputera.

Jeśli zakupiłeś zatem wystarczająco dużą płytę główną i możesz zamontować na niej kilka kości pamięci, postąpiłeś bardzo mądrze. Ilość RAM’u konieczna do płynnego działania komputera nie może zostać określona jednoznacznie. Każdy użytkownik, w zależności od swoich głównych komputerowych zajęć, posiada inne zapotrzebowanie na pamięć podręczną.

Procesor

Możesz umieścić w swoim komputerze najlepsze z możliwych komponentów, lecz nie będziesz miał z tego absolutne nic, jeśli wybrany przez Ciebie procesor nie będzie nadążał z wykonywaniem swoich zadań. Procesor to mózg całego urządzenia, od którego szybkości oraz sprawności zależy komfort pracy na komputerze.

Obecnie najczęściej stosuje się procesory cztero- i ośmiordzeniowe. Rdzeń można przyrównać do pojedynczego mózgu, który potrafi myśleć swoim własnym torem, niezależnie od pozostałych. Dzięki posiadaniu czterech lub ośmiu rdzeni komputer jest w stanie wykonywać znacznie więcej zadań jednocześnie. Jeśli jesteś fanem gier komputerowych lub chciałbyś wykorzystywać swój sprzęt do zaawansowanych operacji na multimediach, parametrowi temu powinieneś poświęcić ogromną uwagę. Zdecydowanie najpopularniejszym producentem procesorów jest firma Intel, która wypracowała sobie prawdziwy monopol w branży komputerowej.

Czy i Ty planujesz zakup komputera? Jeśli tak, miej na uwadze praktyczne wskazówki z niniejszego wpisu. Pamiętaj także, że złożenie komputera własnoręcznie jest zdecydowanie bardziej opłacalne, niż zakupienie gotowego sprzętu w sklepie z elektroniką. Skompletowanie jednostki centralnej samemu nie jest tak trudne, jakim mogłoby się wydawać, tym bardziej, że w Internecie nie brakuje tutoriali na ten temat. Czy jesteś zatem gotowy na komputerowe zakupy? Powodzenia!

electro Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *