Programy, które musisz mieć na swoim komputerze

Kupiłeś dopiero co komputer? A może po prostu postanowiłeś zadbać o odpowiednią zawartość dna swojego urządzenia? Jeśli posiadasz laptop lub komputer z systemem Windows, niniejszy poradnik z pewnością okaże się dla Ciebie pomocny. Kiedy zaczynamy pracę z nowym urządzeniem, nie zawiera ono w sobie wielu programów, które mogłyby realnie zwiększyć jego potencjał oraz funkcjonalność. To Ty, jako użytkownik, musisz zainteresować się tą kwestią i zaopatrzyć swój komputer w niezbędne dodatki. Jak jednak możesz je znaleźć? Które programy warto posiadać? Zapraszamy do lektury!

Antywirus Avast Free Antivirus

Avast Free Antivirus to najpopularniejszy program antywirusowy na rynku. Oferuje on standardową ochronę przed wirusami, czyli pełną gotowość do ochrony komputera w czasie rzeczywistym. Ponadto Avast Free Antivirus pozwala na pełne przeskanowanie urządzenia w poszukiwaniu wirusów. Aby to zrobić, wystarczy przejść do zakładki „Stan” w lewym górnym rogu okna programu, a następnie kliknąć w przycisk „Uruchom inteligentny skan”.  Po zakończeniu skanu zobaczysz jego wyniki, a wśród nich także propozycję naprawienia błędów oraz usunięcia wirusów. Jeśli chcesz z niej skorzystać, kliknij w etykietę „Rozwiąż problemy” i postępuj według dalszych wskazówek.

Avast Free Antivirus posiada wiele innych opcji, w tym płatnych, które rozszerzają jego funkcjonalność. Jeśli bezpieczeństwo Twojego komputera oraz posiadanych danych jest dla Ciebie kwestią priorytetową, zastanów się nad skorzystaniem z pełnej wersji tego popularnego programu antywirusowego.

Pakiet biurowy

Pakiet biurowy to zestaw programów, pozwalających na tworzenie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji multimedialnych. Najpopularniejszym zestawem biurowym jest Microsoft Office. Za ten pakiet programów będziesz musiał jednak słono zapłacić. Oczywiście możesz zdecydować się na zamienniki Office’a, które są nie tylko darmowe, lecz także w pełni funkcjonalne. Zwróć uwagę na zestawy programów takich jak Open Office lub LibreOffice.

Przeglądarka internetowa

Jeśli posiadasz komputer z systemem Windows, na Twoim urządzeniu dostępna jest prawdopodobnie tylko jedna przeglądarka – Internet Explorer lub jej nowsza wersja Microsoft Edge. Doświadczenie pokazuje jednak jasno, iż programy te nie są godne miana przeglądarki, dlatego też warto zaopatrzyć swój komputer w lepsze zamienniki.

Istnieje mnóstwo darmowych przeglądarek internetowych, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Zwróć szczególną uwagę na programy takie jak Google Chrome, Firefox oraz Opera.

Odtwarzacz multimediów

Nawet jeśli nie jesteś fanem muzyki oraz filmów, dobry odtwarzacz multimedialny wcześniej czy później Ci się przyda. Programy tego typu powinny obsługiwać wszelkie najpopularniejsze formaty dźwiękowe oraz wideo. Do najpopularniejszych oraz najbardziej godnych polecenia odtwarzaczy multimediów należy zaliczyć VLC oraz AIMP. Oba świetnie radzą sobie zarówno z plikami wideo jak i audio.

Edytor graficzny

Obróbka grafiki wcale nie musi być Twoją pasją, niemniej jednak program umożliwiający proste operacje tego typu bez wątpienia powinien znaleźć się w pamięci Twojego komputera. W tym celu warto zaopatrzyć się w tytuły takie jak Paint.NET albo GIMP. Pierwszy z wymienionych jest znacznie prostszy w obsłudze od drugiego, niemniej jednak drugi posiada dużo szersze możliwości edycji i tworzenia grafik. Zarówno Paint.NET, jak i GIMP mogą okazać się dla Ciebie bardzo przydatne.

Przeglądarka plików PDF

Program obsługujący pliki w formacie PDF to prawdziwy mus każdego posiadacza komputera. Jedną z najlepszych propozycji dostępnych na rynku jest PDF-XChange Viewer. Ta niepowtarzalna przeglądarka plików PDF, która pozwala nie tylko na wyświetlanie zawartości, lecz także dokładne jej kopiowanie, przeszukiwanie oraz edycję. Co godne uwagi, program ten jest zupełnie bezpłatny – nawet do zastosowań komercyjnych.

Komunikator Skype

Skype to jeden z najpopularniejszych komunikatorów dla komputerów oraz urządzeń mobilnych. Pozwala on na rozmowę opartą o wymianę wiadomości tekstowych lub połączenie głosowe, a także wideo. Poza tym program umożliwia organizowanie konferencji grupowych oraz wysyłkę różnego rodzaju plików. Skype jest w pełni darmowy, choć oferuje on także płatne rozszerzenia obejmujące pakiety standardowych rozmów telefonicznych.

Czy już posiadasz te programy na swoim komputerze? Jeśli nie, już wiesz, co masz zrobić! Pamiętaj, za żadną z przedstawionych wyżej propozycji nie będziesz musiał zapłacić. Powodzenia!

electro Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *